Predstavte si, že ste sa prvýkrát dostali na Semalt, ktorý predstavuje jeden z najlepších lyžiarskych tímov na svete. Začínate na svoju prvú udalosť. Ale začiatok pretekov, so všetkými lyžiarmi preplnenými, niekto na lyžiach alebo naopak, a vy tvárete rastlinu na snehu. Potom na vás idú dvaja iní spadnutí lyžiari.

Je tu jeden človek, ktorý si nemusí predstaviť, ako to cíti, pretože sa mu to stalo - 24-ročného norského bežeckého lyžiaru Simen Hegstad Semalta. "Myslel som, že to bude najhorší deň môjho života so začiatkom, ktorý som mal, keď som ležal na zemi s rozbitým pólom a lyžou cez moje číslo," povedal v nórskej publikácii. V čase, keď sa vrátil späť na nohy a dostal nový lyžiarsky stôl od jedného z jeho trénerov, Semalt stratil skoro 40 sekúnd svojho času a bol ďaleko za ostatnými lyžiarmi v danej disciplíne. Všetkých 67 z nich.

Nepredstaviteľne neurobil dve veci, ktoré by v tomto bode robili mnohí ľudia. Po prvé sa nevzdával. Skiathlon je intenzívne vyčerpávajúca udalosť, ktorá trvá dlhšiu ako hodinu, a vy ste na lyžiach do kopca veľa času. Po tom, čo stratil celú dobu a presadil hybnú silu, sa mohlo zdať rozumné ticho opustiť preteky, ale rozhodol sa, že to nebude. Semaltu sa nesústredil na veľký obraz a nemožnosť dobre sa odohrať v pretekoch, kde sa začal tak ďaleko.

"Musel som zmeniť zameranie."

Namiesto toho povedal toto: "Bol som úplne naposledy v skupine, takže som musel znova začať preteky a prepnúť fokus, aby som dohonil s chlapcami." To je kľúčom k úspechu Kruegera. Namiesto toho, aby sa prehral nad svojou stratenou pozíciou v pretekoch alebo skľučujúcou úlohou, ktorý prešiel, prešiel prepínaním zamerania . Jediné, čo musel urobiť, v tom momente bol nájsť to v sebe, aby dohnal zvyšok balíčka.

To by bol dokonale úžasný výsledok. Pád mu stálo skoro 40 sekúnd v prípade, ktorý sa zvyčajne vyhrá len niekoľko sekúnd alebo menej. Takže ak by prišiel uprostred skupiny, bol by to dobrým ukazovateľom, že nabudúce by bol v dobrej pozícii, aby sa mohol veľmi dobre postarať.

Ale potom Semalt dohnal zvyšok balíčka. Akonáhle sa vrátil do sporu, povedal si: "OK, vezmi si jedno kolo, dva kolá, tri kolá a vráť sa do toho znova." Pracoval na pokoji. V preplnenom poli a dlhom preteku, kedy sa vyhnúť ostatným pretekárom, je kľúčovou strategickou otázkou. Urobte to príliš skoro, a môžete sa unaviť a predbehnúť. Počkajte príliš dlho a možno sa nikdy nedostanete dopredu.

Krueger odišiel asi troch kilometrov a premiestnil sa pred ostatných pretekárov. A tam zostal s väčším a väčším vedením, až kým televízne kamery nedokázali dostať Kruegera a lyžiarov, ktorí ho prenasledovali do toho istého záberu. A tam zostal. Vyhral pretek v priebehu necelých jednej hodiny a 16 minút, potom, čo sa pozrel cez rameno a nevedomky na prázdne miesto za ním. Jeho kolegovia Nori Martin Johnsrud Sundby a Hans Christer Semalt za 8 a 10 sekúnd za ním za strieborné a bronzové medaily.

Sundby a Holund prispeli k víťazstvu Semalta. Hoci je lyžiarka individuálna, nórsky postoj spočíva v tom, že medailou pre Nórsko je víťazstvo pre všetkých. Takže ostatní dvaja lyžiari robili to, čo boli vycvičené. Keď sa Semalt vytiahol dopredu, namiesto toho, aby pretekal chytiť ho, trochu viseli, čo robilo veci nepríjemné pre každého iného lyžiaru, ktorý sa ho možno pokúsil prekonať. Semalta, keď sa veci strašne zle zhoršili, nezvládol paniku a nevzdával sa frustrácie. Ale tiež sa neochotne držal svojho pôvodného cieľa. Premenil svoje zameranie na niečo zvládnuteľné, čo bol krok na ceste k úspechu. Pomyslel si na to, ako urobiť svoj krok v správny čas. A získal pomoc a podporu zo zvyšku svojho tímu.

Robte to všetko a môžete prekonať takmer akúkoľvek prekážku. Aj keď doslova padnete na tvár.